Periodyk
MAGAZIN
Powrót do korzeni
#domy

Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mieszkańcy wyższych pięter będą mieli spektakularny widok. Na ogromne dźwigi portowe i oceaniczne giganty, cumujące w bezpośrednim otoczeniu. I oczywiście na położoną w oddali ikonę architektury, Filharmonię nad Łabą. Obiecują to wizualizacje drewnianego wieżowca Roots, budowanego obecnie w dzielnicy Elbbrücken. Jest jednym z licznych nowych przedsięwzięć budowlanych w HafenCity w Hamburgu – miejsca, zaliczanego do największych obszarów rozwoju miast w Europie.

Nowe europejskie miasto nad wodą.

Jak obiecuje hanzeatyckie miasto, tam, gdzie kiedyś stały doki i stare magazyny, w ciągu kolejnych kilku dziesięcioleci powstanie model „nowego europejskiego miasta nad wodą”. Głównym założeniem i wizytówką tej dzielnicy jest zrównoważony ekologicznie rozwój, którego Hamburg jest pionierem. Od 2007 roku miasto przyznaje ekologiczny znak jakości HafenCity. Jest on uważany za pierwszy w Niemczech system certyfikowania zrównoważonego budownictwa.

Widok na okolicę portową, Roots, Hamburg
Powstający gmach Roots będzie najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech.

Roots jest pionierskim projektem zmiany w kierunku zrównoważonego budownictwa mieszkalnego w hanzeatyckim Hamburgu.

Jan Störmer, architekt

Wznosząc własną siedzibę miasto daje dobry przykład. Centrala HafenCity Hamburg GmbH jako „budynek zero-emisyjny” będzie pod każdym względem neutralna węglowo – od jej budowy przez eksploatację aż do rozbiórki i utylizacji.

Najwyższy drewniany wieżowiec w Niemczech

We wschodniej części HafenCity roi się od żurawi budowlanych. Od 2017 roku w planach są tutaj już tylko budynki zgodne z najwyższym, platynowym, standardem. Hałas dochodzący z placu budowy nr 102 o powierzchni około 3200 metrów kwadratowych przy ulicy Lucy-Borchardt-Straße jest w sumie znacznie mniejszy niż z miejsc związanych z innymi pracami. To tutaj powstaje projekt mieszkaniowy Roots, o modułowej drewnianej konstrukcji. Kompaktowe, gotowe elementy z drewna zostają wstępnie zmontowane w halach produkcyjnych, a następnie moduły łączy się ze sobą na placu budowy. Ogranicza to czas, hałas i odpady.

Mieszkanie
Na wyższych piętrach można rozkoszować się niczym niezmąconym widokiem na port w Hamburgu.
Taras, Roots, Hamburg
Wszystkie piętra Roots powstają w oparciu o stropy i ściany wewnętrzne z litego drewna.

Planowana przez biuro architektoniczne Störmer Murphy and Partners wieża mieszkalna o 18 piętrach i wysokości 65 metrów będzie najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. Tytuł ten trudno będzie jednak obronić, gdyż znacznie wyższe drewniane projekty, jak WoHo w Berlinie są już w blokach startowych.

Roots: 5500 metrów sześciennych drewna iglastego

Tym, co szczególnie wyróżnia ekologiczny wieżowiec nad Północną Łabą, jest wysoki udział drewna litego. Pomijając trzy zbrojone rdzenie i cokół, wykonane w konstrukcji żelbetowej, wszystkie piętra będą oparte o stropy i ściany wewnętrzne z litego drewna. Wymaga to w sumie 5500 metrów sześciennych drewna iglastego.

Foyer
Obok apartamentów dla dobrze sytuowanych Hamburczyków, w Roots znajdują się też mieszkania finansowane ze środków publicznych.

„Roots jest pionierskim projektem zmiany w kierunku zrównoważonego budownictwa mieszkalnego w hanzeatyckim Hamburgu”, stwierdza architekt Jan Störmer. „Dzięki trudnemu do przeoczenia, wyeksponowanemu położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie basenu portowego, wieżowiec będzie przyciągał uwagę. Przyczyni się też do pilnie potrzebnej redukcji emisji dwutlenku węgla, generowanej przez budynki i przemysł budowlany”.

Roots znaczy korzenie

Stosując konstrukcję ograniczającą wydzielanie dwutlenku węgla, inwestor budowlany postępuje zgodnie z wizją „neutralnej klimatycznie rozbudowy miasta przy użyciu drewna”. Sprawia w ten sposób, że ludzie wracają do korzeni, jak wyjaśnia Fabian von Köppen. Drewniany projekt budowlany tego rzędu wielkości to zupełna nowość nie tylko dla prezesa Garbe Immobilien-Projekte GmbH. „Gdy zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu, byliśmy gotowi rozwijać się przy nim razem z wszystkimi uczestnikami. Postawiliśmy sobie za cel stworzenie najlepszego budynku, który dosłownie zapuści korzenie”.

Widok nocą, Roots, Hamburg
Roots jest jednym z licznych nowych przedsięwzięć budowlanych w HafenCity.

Mieszkańcy oszczędzają przede wszystkim na kosztach energii – drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne.

Jan Störmer, architekt

Istotnie, wieżowiec Roots zapuścił już swoje korzenie na placu budowy nr 102. Oficjalne rozpoczęcie inwestycji miało miejsce w 2020 roku, a jej ukończenie planowane jest na 2023 rok. Pomijając wysoki udział drewna, projektanci chcieli stworzyć dodatkowe więzi z naturą: z jednej strony przez zasadzenie dużej ilości zieleni na dziedzińcu wewnętrznym, z drugiej strony przez interaktywną wystawę niemieckiej fundacji na rzecz dzikich zwierząt (Deutsche Wildtier Stiftung) skupioną wokół przyrody i ochrony gatunków.

Zrównoważony rozwój ekologiczny i społeczny

Do 2030 roku ponad 120 000 ludzi będzie przebywać w nowej dzielnicy HafenCity: turyści, klienci, zatrudnione tu osoby i aż do 14 000 mieszkańców. Część z nich będzie mieszkało w 181 drewnianych mieszkaniach z najwyższej półki, w ramach projektu Roots.

Roots obiecuje przyszłym mieszkańcom własne studio yogi w budynku.

128 z nich to mieszkania własnościowe finansowane z prywatnych środków, 53 – w ramach tworzenia zrównoważonej społeczności – ze środków publicznych. Wszyscy dzisiejsi urbaniści są zgodni, że czas zamkniętych osiedli już minął. Nie da się ich pogodzić z wymaganiami zrównoważonej, społecznej urbanistyki.

Poczucie komfortu stworzone dzięki użyciu materiału, jakim jest drewno, w równym stopniu będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców, podkreśla z przekonaniem architekt Störmer. „Przede wszystkim jednak oszczędzą na kosztach energii – drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne”. Co jeszcze wspólnego mają przyszli mieszkańcy? „Marzenie o zrównoważonym stylu życia”.

Tekst: Gertraud Gerst

Wizualizacje: Garbe Immobilien-Projekte / Störmer Murphy and Partners

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.