Periodyk
MAGAZIN
Statek na lądzie!
#domy

Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Groble, kanały, śluzy. Holandia jest nimi usłana. Mówi się, że około 17 milionów mieszkańców posiada więcej niż 550 000 łodzi i jachtów o najróżniejszych rozmiarach i konstrukcjach. Istnieje 600 holenderskich stoczni i dealerów jachtów oraz około 200 maklerów jachtowych.

Freebooter
Statek na lądzie.
Dom korsarza od GG-loop
Projekt Freebooter od GG-loop.

Freebooter znaczy korsarz

Niderlandy to jednak nie tylko odwieczny naród żeglarzy, Holendrzy poruszają się na statku i statkiem także w głębi kraju. Nieważne czy to łódź mieszkalna, żaglówka, czy przebudowany holownik. A teraz – jako hołd dla morskiej przeszłości – mamy jeszcze statek na lądzie: projekt Freebooter przygotowany przez holenderskie biuro architektury i designu GG-loop.

Frame Award „Large Apartment”

Przy Freebooter architekci GG-loop z ogromnym wyczuciem połączyli z budynkiem holenderską historię, zwyczaje i kulturę. Jednocześnie stworzyli przy tym ekstrawagancką przestrzeń mieszkalną. I to bez przenoszenia statku na ląd, bez jego dziwacznych przeróbek. Z tego i innych powodów projekt otrzymał wyróżnienie „Large Apartment of the Year” na Frame Awards 2020.

Drewniane żebra jako fasada
Stworzony z materiałów, których…
Dom Freebooter na Zeeburg
…zwykle używa się do budowy łodzi.

Freebooter na wyspie

Dom dwurodzinny znajduje się na wyspie Zeeburg. Dla wielu amsterdamczyków – jak i turystów – wyspa ta przez długi czas była jedynie kupą piasku z trzema postawionymi na niej silosami. Obecnie trójkątny, sztuczny ląd, położony w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, na wschodzie Amsterdamu ma burzliwą historię. Przed ponad 100 laty wyspa Zeeburg znajdowała się pod wodą, a sam akwen służył jako tor wodny dla statków holenderskiej marynarki.

Wyspa Zeeburg
Od 1990 roku Zeeburg należy do Amsterdamu, w środku znajduje się IJburg.

Na końcu grobli Zeeburgerdijks, pod numerem 633-641, w gospodzie Zeeburg, którą wybudowano w 1785 roku na fundamentach rampy obronnej Seeborgh, można było napić się piwa i ugasić pragnienie. Tutaj statki zarzucały kotwice, a w dokach uwijali się rybacy i handlarze bydłem.

Ahoj, statku lądowy!

Budowa rozpoczęła się pod koniec XIX w. Dopiero w 1990 roku Zeeburg stał się oficjalną dzielnicą Amsterdamu. Miasto potrzebowało terenu pod mieszkania, więc go usypało. W pierwszej fazie przewidziano miejsce dla 18 000 mieszkańców. W międzyczasie utworzono więcej sztucznych wysp. A do dzielnicy IJburg można się dostać licznymi mostami i – od 2005 roku – tramwajem IJ nr 26 („IJtram” 26).

Statek Freebooter na lądzie
Dom zalany światłem, a mimo to…
GG-loop Frame Award 2020
…zapewniający dużo prywatności.

Na IJburg, w środku wyspy, stoi więc ten nowoczesny „statek na lądzie” z wieloma nawiązaniami do wiatru, wody i żeglowania – na zewnątrz i wewnątrz. Na lądzie, który był kiedyś wodą, ten nowy statek wydaje się stawiać żagle.

Materiały stoczniowe w budowie Freebooter

Dom korsarza składa się z dwóch segmentów po 120 metrów kwadratowych. Od zewnątrz i wewnątrz projekt jest jedynym w swoim rodzaju hołdem dla sztuki rzemieślniczej. Forma i funkcja tworzą przyjemną harmonię. Żebra poszycia przyciągają wzrok w okolicy. Wnętrze sprawia wrażenie kompaktowości i dynamiki, przede wszystkim przez połączenie różnych elementów okiennych, drewnianych wnętrz i wysokiej jakości powierzchni warstwowych.

Freebooter
Dużo drewna. Na zewnątrz…
Strefa mieszkalna
Otwarta architektura wnętrz
…a także wewnątrz.
Miłość do przyrody i użytkownik w centrum uwagi

Główne materiały budynku, jak przy kadłubie statku, ograniczają się do drewna, stali i szkła. A rzut każdego mieszkania jest wzorowany na rzucie statku. Jest organiczny i płynie swobodnie. Pomieszczenia są tak zaprojektowane, że jednocześnie otulają mieszkańca i „rozwijają się”, kiedy przez nie przechodzi.

W głęboki i fundamentalny sposób jesteśmy częścią przyrody, choć w naszym nowoczesnym życiu zatraciliśmy to połączenie. Nasze studio opracowuje plany przestrzeni mieszkalnej i miast, które respektują mieszkańców, ale też środowisko, ponownie łącząc ich ze sobą.

Giacomo Garziano, założyciel GG-loop

W centrum łazienka i kuchnia
Pomieszczenia przenikają się wzajemnie
Drewno warstwowe
Freebooter wewnątrz

Wychodząc ze środka, widzimy kuchnię, łazienkę i toalety. Dookoła znajdują się strefa wypoczynkowa (główna sypialnia i mały pokój lub studio) i strefa mieszkalna z salonem przechodzącym w jadalnię. Otwarta przestrzeń daje maksymalną elastyczność. Balkony i tarasy pozwalają pomieszczeniom wewnętrznym i zewnętrznym wzajemnie się przenikać. Pokoje wydają się przez to większe, mieszkańcy mają maksymalną styczność z otaczającą ich wodą.

Dużo światła i dużo prywatności

Jedną z najważniejszych cech domu Freebooter jest mistrzowskie rozwiązanie kwestii światła. GG-loop przez cały rok prowadziło badania nad warunkami świetlnymi, aby nadać żebrom poszycia optymalną formę i znaleźć ich optymalne ustawienie. Ta parametryczna fasada umożliwiła optymalny rozkład oświetlenia, a jednocześnie zapewniła odpowiednio dużo prywatności.

Dom ma strukturę hybrydową, składającą się z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i stali. Obiekt był wstępnie przygotowany na miejscu, co umożliwiło wyjątkowo szybką budowę czterech pięter (w ciągu trzech tygodni). Ukończenie całej konstrukcji trwało jedynie sześć miesięcy.

Miłość do przyrody i użytkownik w centrum uwagi

Dom jest wyrazem charakteru i filozofii studia GG-loop. Projektant Giacomo Garziano opisuje go jako definicję „miłości do przyrody i skupienia na użytkowniku”. Giacomo Garziano, założyciel GG-loop: „W projektowaniu nie chodzi tylko o to, aby stworzyć funkcjonalne obiekty i przestrzenie. Projekty powinny opowiadać historię i zabierać w podróż tych, dla których zostały stworzone”. Powinny być jednocześnie „przyszłościowe, organiczne i wyrafinowane”.

Biofilny design postrzegam jako klucz do naprawdę innowacyjnego projektowania, które łączy techniczne aspekty ekologicznego budownictwa z jakościowym, życiowym doświadczeniem organicznej i naturalnej przestrzeni.

Giacomo Garziano, założyciel GG-loop

freebooter
Statek na lądzie

Rodzaj materiału: biofilne CLT duplex
Zleceniodawca: Freebooter
Rok ukończenia budowy: 2019
Miejsce: Amsterdam, NL
Powierzchnia użytkowa: 257 m²
Zespół deweloperski: :Johan Beijers, Giacomo Garziano
Zespół projektowy: Giacomo Garziano, Robbie Nijzen, Simone Peluso, Daniele Colombati, Jan-Willem Terlouw, Piergiorgio Angius, Krzysztof Zinger

W każdym momencie procesu projektowego GG-loop stawia użytkownika końcowego w centrum. Dom powinien bez przerwy stawać się zdrową i produktywną przestrzenią do wypoczynku i mieszkania, a jednocześnie wspomagać kontakt z naturą.

Budynek prawie zeroenergetyczny

Duży nacisk położony jest także na wysoką wydajność energetyczną. Zużycie energii budynku wynosi niemal zero – dzięki 24 kolektorom słonecznym na dachu, wysokiej jakości izolacji ścian i ścianom szklanym; w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym oraz mechanicznym i naturalnym systemem wentylacyjnym.

98 procent wykorzystanego drewna posiada certyfikat PEFC. Przy zużyciu drewna w ilości 122,5 m3 budynek gromadzi prawie 80 ton CO2, co odpowiada prawie 700 000 km spalin wydzielonych przez samochód średniej klasy i zużyciu energii przez 87 domów w ciągu jednego roku, precyzują eksperci GG-loop.

GG-loop zostało założone w 2014 roku przez Giacomo Garziano, absolwenta wydziału Facolta di Architettura di Firenze. Studio architektury i designu definiuje swoją estetykę jako: „ekstrawagancką, bezinwazyjną, wizjonerską i futurystyczną. Jednocześnie zwraca uwagę na miejscowe kultury i zwyczaje”.

Tekst: Linda Benkö

Zdjęcia: Debot, Francisco Nogueira, Michael Sieber

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.