Periodyk
MAGAZIN
Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy

Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Czasami ma się po prostu dość. Dość rutyny. I dokonuje się radykalnych zmian. Zostaje się pustelnikiem w lesie. Albo raczej kapitanem na żaglowcu? A może nawet greckim rolnikiem uprawiającym oliwki, który dba tylko o to, aby wytłoczyć najlepszą oliwę na świecie.

Ta ostatnia wizja pasuje do pary kolekcjonerów, którzy poprosili o pomoc architektów z LASSA. Kreatywni architekci mieli zaprojektować wyjątkowy dom jednorodzinny w środku greckiego gaju oliwnego. Dom, który będzie komunikował się z tym gajem i jego prastarymi drzewami. Dom, który jednocześnie będzie odzwierciedlał także krajobraz regionu.

Klasztorna galeria w gaju oliwnym

Stało się jasne: projekt musiał uwzględnić założenia zrównoważonego rozwoju, ale też sprostać wymaganiom artystycznych dusz zleceniodawców. Zważywszy na położenie na łagodnie opadającym zboczu południowego Peloponezu, architekci ustalili wkrótce plan działania: „Chcieliśmy połączyć elementy starych galerii z ze specyficzną typologią klasztorów”, mówi Theo Sarantoglou Lalis z LASSA. Kontekst rozważań: Greckie klasztory od dawien dawna były raczej płaskie i skupione wokół dziedzińców. Z kolei elementy galerii zapewniają twórczą wolność. Nie wymagają czysto geometrycznego podejścia, dopuszczają zaokrąglenia.

Dom w gaju oliwnym

Te dwie refleksje doprowadziły ostatecznie do zaprojektowania budynku w kształcie litery X, który nie bez narożników i krawędzi. „Projekt składa się z pojedynczej falistej ściany na całym obwodzie. Otacza ona kilka dziedzińców wewnętrznych schowanych na końcach poszczególnych skrzydeł”, mówi Dora Sweijd, współwłaścicielka LASSA. Poza tym wszystkie mury opadają na zewnątrz. Z perspektywy środka obiektu o całe 1,2 metra. W ten sposób powstaje wrażenie, jakby utrzymany w całkowitej bieli budynek był przyciśnięty do podłoża. Jak gdyby usilnie starał się, by w żadnym wypadku nie zakłócić spokoju drzew oliwnych.

Na poziomie oliwek

Z tego samego względu architekci bezwzględnie dbali o to, aby sam dom nie był wyższy niż drzewa w gaju oliwnym. Nie miał on wznosić się ponad ich wierzchołkami, lecz z nimi współgrać. Być na tym samym poziomie. Aby jednak zapewnić szeroki widok na morze szumiące u stóp pagórka, projektanci stworzyli spektakularny taras na dachu. Rozciąga się on na całości jednego z ramion X, a formą imituje znajdujący się poniżej basen zewnętrzny.

Gaj oliwny
Gra cieni na fasadzie w gaju oliwnym
Betonowe wypukłości na fasadzie razem z cieniami drzew oliwnych bez przerwy tworzą nowe efekty optyczne.

Wróćmy jednak do samego budynku. Powierzchnię ścian zewnętrznych pokryto miejscami pionowym żebrowaniem. „Te betonowe wypukłości ożywiają fasadę”, mówią architekci. „Cienie drzew cały czas się zmieniają, obrazy powstające dzięki nim odzwierciedlają aktualną porę dnia”.

Cytryny w gaju oliwnym

We wnętrzu „KHI House & Art Space”, jak oficjalnie nazywa się obiekt, każde pomieszczenie jest rozszerzone o wewnętrzny dziedziniec. Na wszystkich czterech końcach wspomnianego X-a, ściana pokoju wychodzi na zewnątrz, tworząc niewielkie zaokrąglenie. Z kolei na każdym z małych dziedzińców rozkwita nowa roślina. Roślina, która wnosi coś nietypowego do gaju oliwnego – jak na przykład cytrynowiec.

Niebo oprawione w ramy

„Brak narożników i uzyskana w ten sposób ciągłość ściany poszerzają przestrzeń”, twierdzą architekci z LASSA w swoim opisie. Patrząc od dołu, można odnieść wrażenie, że zakrzywione ściany tworzą ramy dla znajdującego się ponad nimi nieba. „Którego zmieniające się kolory i jasność można zobaczyć w całej okazałości. Dzięki temu tworzymy wyraźny obraz nieba we wnętrzu domu.

Gaj oliwny
Gaj oliwny

Projekt architektów LASSA to jednak nie tylko interesujące rozważania nad optyką. Theo Sarantoglou Lalis i Dora Sweijd wpadli też na ciekawy pomysł związany z konstrukcją budynku. Architekci współpracowali np. z lokalną firm wyspecjalizowaną w produktach z polistyrenu.

Tworzywo sztuczne to podstawa

Są to po prostu elementy z tworzywa sztucznego, które można zastosować na wiele sposobów. Wspomniana firma jest ekspertem w tworzeniu infrastruktury dla przemysłu rybnego. „Ta strategia umożliwiła produkcję ważnych elementów konstrukcyjnych. Np. ogromnego oszalowania do betonu, które musiało być przygotowane do wylania falistej ściany”, wyjaśniają projektanci.

Przede wszystkim regionalne produkty

W ten sposób, bezpośrednio na miejscu, odlano też pojedyncze elementy oświetlenia w stropie oraz indywidualne elementy mebli. Inteligentny dodatek: po zastosowaniu polistyrenu w tak wielu miejscach, szalunki wykonane do odlewów nie zostały po prostu zutylizowane. Zamiast tego pocięto części na mniejsze płytki i wykorzystano je jako materiał izolacyjny.

Takie postępowanie znacząco zminimalizowało użycie wytworzonych przemysłowo elementów konstrukcyjnych. Ponadto, podobnie, jak zdecydowano się na materiały pochodzące z regionu, wybierano także lokalnych dostawców. Beton, terakota i inne produkty z lokalnego przemysłu kamieniarskiego znalazły szerokie zastosowanie.

Gaj oliwny
Gaj oliwny
Gaj oliwny
Gaj oliwny

W międzyczasie do domu wprowadzili się pierwsi mieszkańcy. Pozostało jeszcze tylko znaleźć jakiegoś miejscowego rolnika, który miałby ochotę produkować wysokiej jakości oliwę z owoców gaju oliwnego. Dla właścicieli jest to zbyt dużo pracy. Nie opłacałoby się.

Model (a)biznesowy w gaju oliwnym

Szybko to obliczyliśmy: Z jednego drzewa w wieku od 20 do 100 lat można zebrać maksymalnie 90 kilogramów oliwek. To z kolei, z pewną dozą optymizmu, daje dwanaście litrów oliwy. Nawet jeśli produkuje się wyłącznie drogą oliwę z oliwek, można sprzedawać każdy jej litr za całe 15 euro. Przy 100 drzewach wychodzi 18 000 € obrotu. Wszystko jasne: za tyle pieniędzy nie da się postawić w gaju oliwnym fajnej chatki! Właściwie szkoda.

Tekst: Johannes Stühlinger

Zdjęcia: LASSA | naaro

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.