Periodyk
MAGAZIN
Podwójny widok na morze
#domy

Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Co, jeśli ktoś jest miłośnikiem surfingu i chce mieć dom w pobliżu jednego z najlepszych surfingowych miejsc świata? A do tego mieszkać w wielkim stylu na małej powierzchni, ze smykałką do ekstrawaganckiego designu? I jeśli nie boi się zerwać z tradycjami i wyróżnić z tłumu? Wtedy pojawia się coś takiego, jak „Casa Dorfler” w regionie Algarve w Portugalii.

Casa Dorfler z góry

Portugalskie biuro architektoniczne Vitor Vilhena wyciągnęło maksimum z dostępnego miejsca (600 m2 powierzchni) w środku osiedla raczej bardzo tradycyjnych domów z lat 90. Eksperci od designu zrobili coś, co przypomina odważne i eleganckie pociągnięcie pędzlem na płótnie krajobrazu.

dom z niepowtarzalnym widokiem w Lagos

bryła budynku w kształcie litery U wznosi się ku górze
kręcone schody na piętro

widok na morze

Podwójnie spektakularny widok

W budynku, ukończonym w 2020 roku, spektakularny widok jest gwarantowany podwójnie. Po pierwsze, dom Dorfler leży w popularnej, położonej blisko morza dzielnicy mieszkaniowej Meia Praia w Lagos w południowej Portugalii. A po drugie zakrzywione pociągnięcie pędzla prowadzi na obu końcach do czegoś, co przypomina dwa teleskopy z ogromnym okiennym frontem.

duże panoramiczne okno
wewnętrzny dziedziniec

Dokładnie tę okolicę renomowany magazyn National Geographic wybrał do grona 20 najlepszych miejsc do surfingu na świecie. Na tej liście znajdują się między innymi tak słynne i wpadające w ucho nazwy krain z całego globu, jak Bali w Indonezji, Kornwalia w Anglii albo wschodnie i zachodnie wybrzeże USA. W Europie na tę listę trafiły nieliczne lokalizacje.

Dom Dorfler nocą
wyraźna granica między życiem prywatnym i publicznym
Casa Dorfler

Pionowa dynamika

Wróćmy jednak do wywołującego sensację domu Dorfler. Bryła budynku jest zakrzywiona, a dzięki swojej pionowej dynamice tworzy też idealną harmonię między światem wewnętrznym ze sferą prywatną a światem zewnętrznym. Dom jest jednocześnie nowoczesny i przyziemny, utrzymany prawie cały w bieli – typowo dla tego obszaru. Dokładnie tak, jak np. przedszkole Grupo Zegnea w miejscowości Vizela.

Wyposażenie wnętrz w Casa Dorfler
Wyposażenie wnętrz

Zgodnie z zasadą harmonii strefy domowego, bardziej prywatnego życia umieszczono na parterze. Jest tutaj wejście, sypialnie i przyległe do nich łazienki. Zewnętrzny taras tworzy „zielony fundament” dla białej bryły budynku.

Sypialnia w Casa Dorfler

Kuchnia w Casa Dorfler

Od południowej strony znajduje się wyjście na basen. Przemyślany taras zewnętrzny zapewnia ochronę przed nadmiernym słońcem.

Plan
Widok z góry na Casa Dorfler
Rzut poziomy
Plan

Na piętrze ulokowano „bardziej socjalne strefy” domu, jak np. salon, jadalnię i kuchnię. Schody zewnętrzne prowadzące w dół na parter są prostym łącznikiem między strefą mieszkalną a strefę zewnętrzną.

W piwnicy z kolei umieszczono instalacje, pomieszczenie techniczne, garaż, schowek i pralnię. Stworzono tu też wewnętrzny dziedziniec, który zapewnia dostęp do naturalnego, dziennego światła we wnętrzach tego poziomu.

Ogólnie tematowi światła poświęcono w Casa Dorfler wiele uwagi – nasłonecznienie na południu Portugalii jest istotnie ważnym tematem w budownictwie. Starannie rozmieszczone okna w najróżniejszy sposób pozwalają stworzyć zacienienie w każdym pomieszczeniu.

Tekst: Linda Benkö

Zdjęcia: Fernando Guerra | FG+SG

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.