Periodyk
MAGAZIN
Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy

Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

West Chelsea znana jest z różnorodności, sztuki i architektury. Dzielnica, położona pomiędzy ulicami Manhattanu: West 14th i West 30th Street, Ninth Avenue i rzeką Hudson była dawniej obszarem przemysłowym. Dziś przyciąga licznymi atrakcjami, takimi jak centrum sportu i rozrywki „Chelsea Piers”, sławną „High Line” i niezliczonymi galeriami. Po sąsiedzku, w Huston Yards można podziwiać efekty prac gwiazd architektury, takich jak Thomas Heaterwick, Jean Nouvel i Frak Gehry. Czasem spektakularne w formie, czasem sięgające nieba. Szkło, stal, zapierający dech w piersiach design. To jednak megabudowle, które nie wszystkim przypadają do gustu. Nic więc dziwnego, że magazyn „Wallpaper” określił zupełnie inny projekt jako „wyznanie miłości do Nowego Jorku”.

Subtelny luksus w klimacie historycznej dzielnicy: „The Emerson” w West Chelsea, Nowy Jork. (zdjęcie: Schenck / GDSNY)
Subtelny luksus w klimacie historycznej dzielnicy: „The Emerson” w West Chelsea, Nowy Jork.

Architektoniczne „wyznanie miłości” wznosi się przy 500 West i 25th Street, wzdłuż „High Line” w dzielnicy West Chelsea. Ma zaledwie dziesięć kondygnacji, a nazywa się „The Emerson”. Zaprojektował go architekt Michael Kirchmann. Jako założyciel i CEO spółki GDSNY Development Company od razu zrealizował swój projekt. Tak jak w wielu innych projektach jego firmy, nie postawił tu na rozmiary czy niespotykaną optykę. Kluczową kwestią było harmonijne połączenie z otoczeniem.

NY feeling, po prostu

Celem Kirchmanna było wprowadzenie kontrastu do „architektonicznego małego zoo West Chelsea” poprzez stworzenie budynku pełnego atmosfery i historii Nowego Jorku. Dlatego oddany ostatnio „The Emerson” ma ponadczasowy design, a w skali Manhattanu jest niewielki i subtelny. Jednak na tych, którzy będą mieli szczęście zamieszkać w jednym z zaledwie ośmiu apartamentów, czekają niezwykłe mieszkania.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: GDSNY)
Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: GDSNY)

„The Emerson” jest jedną z zaledwie 24 nieruchomości na Manhattanie (spośród 46 486 budynków łącznie), które mogą poszczycić się posiadaniem „NYC Green Property Certification”. To certyfikat wystawiany przez biuro burmistrza, niezwykle ceniony na miejscu. Potwierdza on, że miasto postrzega nieruchomość i jej wnętrza jako jedno z najbezpieczniejszych miejsc do życia i pracy w Nowym Jorku.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: GDSNY)

The Emerson – luksusowa prywatność

Dobierając materiały, GDSNY postawił w „Emerson” na najwyższą jakość i szlachetne detale. Wnętrza budynku oferują luksus, który trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. Wszystko zaczyna się już od opuszczenia windy na własnym piętrze. Na każdej kondygnacji jest tylko jeden apartament, dzięki czemu niepożądane spotkanie z sąsiadami we „własnym” korytarzu jest wykluczone.

To okoliczność, która może okazać się niezwykłą zaletą w czasach pandemii. Tak samo jak inne detale: W kabinie windy i w uchwytach drzwi wejściowych wykorzystano materiały antybakteryjne. Nikt też nie musi nosić worków ze śmieciami po budynku, bo każdy apartament wyposażony jest we własny zsyp na śmieci.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: Schenck / GDSNY)
Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: Schenck / GDSNY)

Każdy apartament ma również wychodzący na zachód taras lub szeroki balkon z dużą ilością miejsca do wypoczynku czy spożywania posiłków. Wysokie sufity, podłogi z białego dębu, piękne, designerskie detale i blaty kuchenne z naturalnego granitu podnoszą komfort mieszkania. Wysokiej jakości klimatyzacja oznacza energooszczędne ogrzewanie i wentylację budynku.

Świeże powietrze i światło dzienne w The Emerson

Inaczej niż w przypadku wielu klimatyzowanych wieżowców w mieście, mieszkańcy „The Emerson” mogą wpuścić do pomieszczeń powietrze z zewnątrz: na każdym piętrze znajduje się ciąg okien o długości około 43 metrów, z których część można otwierać. Dodatkowo zapewnia to mnóstwo światła dziennego.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: Schenck / GDSNY)
Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: Schenck / GDSNY)

Skoro już mowa o świetle… GDSNY oddał podświetlenie „wyznania miłości” do miasta w West Chelsea w ręce ekspertów, renomowanego zespołu L’Observatoire. Chodziło o eleganckie dopasowanie „The Emerson” do dzielnicy. Było to sprytne posunięcie, ponieważ budynek położony jest w pobliżu High Line, przy której również współpracowali ci specjaliści od światła.

Apartamenty w „The Emerson” w West Chelsea mają co najmniej trzy sypialnie, każda z własną łazienką. (zdjęcie: GDSNY)
Apartamenty mają co najmniej trzy sypialnie. Oczywiście zawsze
Apartamenty w „The Emerson” w West Chelsea mają co najmniej trzy sypialnie, każda z własną łazienką. (zdjęcie: GDSNY)
… z własną łazienką i najwyższej klasy wyposażeniem.

Optycznie interesującym, a jednocześnie przemyślanym elementem architektury „The Emerson” jest występ na najwyższych piętrach. Skierowany jest w stronę „High Line”, współtworząc unikalny wygląd nowej inwestycji.

West Chelsea w nowej interpretacji

Środek stylistyczny, który całkiem dobrze pasuje do oryginalnego szyku West Chelsea. Jednocześnie to wielka korzyść dla mieszkańców, bo w ten sposób zyskują oni duże prywatne tarasy. Widok na „High Line” i rzekę Hudson w pakiecie.

Z górnych tarasów budynku w West Chelsea rozciąga się widok na „High Line” i rzekę Hudson. (zdjęcie: Schenck / GDSNY)
Z górnych tarasów budynku w West Chelsea rozciąga się cudowny widok na „High Line” i rzekę Hudson.

Korzyści odnosi tu również GDSNY jako wykonawca, jak mówi CEO Kirchmann. New York Times cytuje go w jednym z artykułów: „Ogólna zasada jest taka: im wyżej jesteśmy w budynku, tym większa jest wartość przestrzeni. Dlatego, poza smaczkiem architektonicznym, może to być również bardzo korzystne finansowo dla projektu”.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: GDSNY)
Wyznanie miłości do Nowego Jorku w West Chelsea. (zdjęcie: GDSNY)

Wygoda w The Emerson ma swoją cenę

Nie jest tajemnicą, że mieszkanie w West Chelsea nie jest tanie. Dzielnica, pełna gustownych loftów w dawnych budynkach przemysłowych, modnych butików i lokali od lat przyciąga miłośników sztuki i dobrze sytuowanych Europejczyków. Artykuł w New York Times określa średnią cenę nieruchomości sprzedawanych w roku 2020 na poziomie 1 593 750 dolarów (ok. 6,25 mln złotych).

W „The Emerson” ceny zaczynają się od 3 995 000 dolarów. Na penthouse w architektonicznym „wyznaniu miłości” do Wielkiego Jabłka trzeba przeznaczyć 15 milionów. Trudno się dziwić. Popyt na rezydencje w historycznej, pełnej modnego kolorytu West Chelsea jest ogromny. A jak wiadomo, miłość bywa droga.

Tekst: Elisabeth Schneyder
Zdjęcia: GDSNY / Schenck

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.