Periodyk
MAGAZIN
Cliffhanger dla outsiderów
#domy

Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Klify są tak wysokie, że jeszcze żadna wysoka, wzburzona, spieniona fala nie dosięgnęła ich krawędzi. Nigdy. Plaża poniżej jest wąska, dzika i bardzo trudno dostępna. Wiecznie rozbijające się o brzeg wody Pacyfiku od zawsze wyrzucały na ląd tak zwane Cochayuyo. Są to specjalne algi morskie, które od dawien dawna mieszkańcy tego regionu Chile uważali za owoce morza i zbierali.

Tyle że żaden człowiek nie mieszka tu od wielu dziesiątek lat w promieniu dziesięciu kilometrów. Do teraz.

Dom na klifie – kryjówka w Chile

W samej rzeczy niemiecko-chilijskie małżeństwo nabyło wyjątkowo wyeksponowane miejsce właśnie na tym wybrzeżu Pacyfiku w Chile, na klifach Los Arcos. Ich cel: stworzyć szczególnie ukrytą kryjówkę na weekendy, urlop, a nawet emeryturę. Na początek jedna uwaga: architekci zaprojektowali to dzieło sztuki z mistrzowską wirtuozerią!

Rzućmy jednak najpierw okiem w przeszłość i na główne warunki, jakie zastał na miejscu zespół z WMR Arquitectos. Dziewiczy krajobraz. Las. Morze. Praktycznie żadnej cywilizacji.

Chciałoby się wierzyć, że stworzenie przytulnego schronienia w tak ukrytym miejscu nie będzie żadnym problemem! Jak się okazało, było wręcz przeciwnie.

Nietknięte pozostało nietknięte

Ten dom miał być jedynym w promieniu wielu kilometrów, dlatego dla inwestorów szczególnie ważne było to, aby nie zniszczyć naturalnego i pięknego krajobrazu. Dom na klifie powinien być niewidoczny z biegnącej obok drogi i pozostałego otoczenia. Jednocześnie z perspektywy architektonicznej musiał być interesujący, innowacyjny i trwały. Istne balansowanie na krawędzi!

Kryjówka na wybrzeżu, dom na klifie

Wybór pochodzących z okolicy architektów okazał się jednak prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Przypuszczalnie też dlatego, że potraktowali to niezwykle dziewicze nadbrzeże z pewną dozą zrozumienia. Udało im się połączyć dom z poziomem brzegu.

Cała budowla jest dosłownie wkopana w klify. Poza tym cała konstrukcja wykonana jest z czarnego drewna. W sumie te niepozorne środki sprawiają, że obiekt jest faktycznie prawie niewidoczny (podobnie jak „niewidoczny dom w lesie” pod Moskwą). Przynajmniej dla ludzi na lądzie.

Z morza to niemożliwe

Gdy popatrzy się na front tego klejnotu od strony Pacyfiku, prezentuje się on całkiem inaczej. Dostrzega się wtedy stylowy i jednocześnie spektakularny dom na klifie, którego nikt by się tutaj nie spodziewał.

Jeżeli spojrzeć od boku i z przodu, ostre kąty i geometryczne kształty tego budynku intensywnie kontrastują z nieregularnym, otaczającym go krajobrazem. Duże szklane fronty zapraszają do środka, pojedyncze moduły wyglądają tak, jakby w każdej chwili można je było poukładać niczym klocki lego.

Kryjówka na wybrzeżu
Na lądzie prawie niewidoczny…
Kryjówka na wybrzeżu
…„Till House” zaskakuje od frontu.

I to nie tylko z powietrza! Koncepcja tego domu istotnie zakładała podział na pojedyncze, drewniane, wyraźnie widoczne moduły o wymiarach 3,2 na 3,2 metry. Wrażenie podziału jest tym silniejsze, że drewniany „szkielet” poczerniono wyjątkowo odporną farbą, jednocześnie dzięki temu go impregnując, podczas gdy wnętrza promienieją jasną bielą. Moduły są przedzielone jedynie przez przesuwne, szklane fronty, przez co powstaje naturalna elastyczność.

Ta cyfrowa wycieczka po „Till House” mówi więcej niż 1000 napisanych słów!

Fascynująca gra kontrastów

Co jednak oczywiste: aby nadać ciekawy wygląd skrytemu budynkowi, architekci posłużyli się mechaniką kontrastów! Z jednej strony – patrząc z lądu – ma się wrażenie, że natura wchłonęla dom. Z drugiej strony – z perspektywy morza – budowla demonstruje swój cały potencjał.

Albo: od zewnątrz czerń drewnianych ścian znika w grze cieni. Od wewnątrz nie wiadomo, co lśni bardziej – morze, słońce czy ściany z jasnego drewna.

Kryjówka na wybrzeżu, dom na klifie
Moc kontrastów: wewnątrz jasno, na zewnątrz ciemno.

À propos słońca: architekci w mistrzowski sposób uchwycili jego wszechobecność na chilijskim wybrzeżu – średnia temperatura w Los Arcos wynosi 23,2 stopnie Celsjusza. Po zachodniej, północnej i południowej stronie domu określanego jako „Till House” ulokowano tarasy, chcąc wykorzystać różną intensywność nasłonecznienia.

Idealny taras domu na klifie

Dzięki temu na każdą porę dnia znajdzie się idealne miejsce. A ten, kto przez cały dzień chce podziwiać naszą gwiazdę centralną, może się udać na dach budynku. Wykonano go tak, by był prawdziwym tarasem do opalania.

To jasne jak słońce, że ze względu na dosłowne hot spots pomyślano o tym, jak można by się ochłodzić. Taka możliwość znajduje się nieco na uboczu budynku w formie tak zwanej „Kuby”. Jest to rodzaj drewnianej wanny z hydromasażem, z której roztacza się szeroki widok na Pacyfik. Widokiem można się zresztą rozkoszować także wtedy, gdy temperatura na dworze spada poniżej 23,2 stopni – wodę da się podgrzać zupełnie naturalnie – przy użyciu ognia.

Dom na klifie

Temat naturalności w formie zrównoważonego myślenia przewija się generalnie przez całą koncepcję, której ślad węglowy jest zaskakująco niski. Całe drewno pozyskano z okolicznych lasów sosnowych, wszyscy robotnicy pochodzili z regionu, a głównym źródłem energii są kolektory słoneczne.

Ogólnie rzecz biorąc, w tym weekendowym domu na każdym kroku czuć miłość do szczegółów. Szkoda tylko, że nie można go wynająć na jakiś mały urlop. A przynajmniej jeszcze nie…

Tekst: Johannes Stühlinger

Zdjęcia: Sergio Pirrone

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.