Periodyk
MAGAZIN
Dobra izolacja akustyczna
#domy

Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Dom paradoksalnie nosi nazwę Casa del Silencio, tłumacząc dosłownie z hiszpańskiego „Dom ciszy”. Jednak cisza to coś, czego na pewno nie znajdziesz w jego wnętrzu. Nie może jej tam być, bo zleceniodawcą i mieszkańcem jest muzyk. To byłby absurd, gdyby muzyk nie tworzył żadnych uporządkowanych melodii, muzyki właśnie.

Casa del Silencio pod Walencją
Casa del Silencio w gęsto zabudowanej dzielnicy mieszkaniowej

Casa del silencio wśród sąsiadów

W gęsto zabudowanej dzielnicy willowej, takiej jak tutaj pod Walencją, sporo sensu ma jednak to, żeby możliwie żaden dźwięk nie wydostawał się na zewnątrz. Takie wytyczne dla biura architektonicznego Fran Silvestre Arquitectos zostały sformułowane już na wstępie.

Dzielnica willowa z góry z Casa del silencio w samym środku

Minimalizm cały w bieli

Projekt wnętrz powierzono Alfaro Hofmannowi. Mistrz minimalizmu rozpoczął swoją działalność, sprzedając jednocześnie meble w Walencji. Jego projekty dotyczą głównie mieszkań lub budynków przemysłowych.

Zaraz obok jego studia na przedmieściach Walencji, w Godelli, stoi siedziba Alfaro Hofmann Collection. Kolekcje i wystawy są poświęcone kulturze przedmiotów codziennego użytku XX wieku, w szczególności sprzętów AGD.

Dom ciszy
Casa del Silencio
Casa del Silencio
Casa del Silencio

Casa del silencio do życia i pracy

„La Casa del Silencio” jest jednym z ostatnich projektów Fran Silvestre Arquitectos. Studio architektoniczne współpracuje regularnie z Alfaro Hofmannem. Inwestor chciał połączyć (wymarzoną) przestrzeń do życia z (wymarzoną) przestrzenią do pracy. Tak powstał dom, w którym surowe, eleganckie środowisko pracy przeplata się z luksusem posiadania własnej samotni z basenem, która urzeka swoim prostym i jasnym językiem.

Przypomina nieco „dom Costa Brava” architekta Phillipa Mathiesona na katalońskim wybrzeżu.

projekt Fran Silvestre Arquitectos
Na parterze znajdują się studio nagrań oraz powierzchnie ogólne…
projekt Fran Silvestre Arquitectos
projekt Fran Silvestre Arquitectos
…jak np. wejście do domu i wyjście do ogrodu i na basen.
projekt Fran Silvestre Arquitectos

Podwójnie ściany wokół studia nagrań

Na parterze ulokowano studio nagraniowe, betonowe pomieszczenie wewnątrz betonowego pomieszczenia o dobrej akustyce. Bryła ta współdzieli piętro ze strefą wejściową i strefami domu, otwierającymi się na ogród i basen. Dla tego poziomu charakterystyczny jest nieotynkowany beton o naturalnej kolorystyce – w strefie zewnętrznej, a także na podłogach i w basenie.

projekt wnętrza stworzył Alfaro Hofmann
projekt wnętrza stworzył Alfaro Hofmann
projekt wnętrza stworzył Alfaro Hofmann
projekt wnętrza stworzył Alfaro Hofmann

Piętro powyżej wyróżnia się białą zaprawą wapienną. Ten wszechobecny kolor pojawia się we wszystkich pomieszczeniach na górnym poziomie. Pozornie odgrodzony od otoczenia, budynek oferuje coś na kształt intymnego wewnętrznego dziedzińca. Mimo że dookoła stoją inne domy, można się tutaj rozkoszować przyrodą i ciszą.

wnętrze Casa del Silencio
Skromna elegancja we wnętrzach

Zamierzamy osiągnąć maksymalną zgodność: z jednej strony chcemy dać techniczną odpowiedź na specyficzny kontekst, z drugiej dodać piękna obecnym planom. A przy tym oczywiście spełnić wymagania tych, którzy biorą udział w realizacji projektu: pracowników, konstruktorów i designerów – przede wszystkim jednak użytkowników.

Fran Silvestre Arquitectos

dom muzyka pod Walencją
dom prywatnego inwestora
dom muzyka musi być dźwiękoszczelny
przestrzeń do pracy i życia w jednym

Międzynarodowe wyróżnienia

Biuro Fran Silvestre Arquitectos zostało założone przez grupę ekspertów, specjalizujących się w wielu różnych dyscyplinach. Za wiele światowych projektów w sferze mieszkalnictwa, kultury, przemysłu czy infrastruktury, biuro architektoniczne i projektowe z siedzibą w Walencji zdobyło uznanie i otrzymało międzynarodowe nagrody. Wśród nich znalazły się Red Dot Design Award 2013, NYCxDESIGN Award 2016 w Nowym Jorku, German Design Award 2016 czy pierwsza nagroda w kategorii design produktu na XIII Hiszpańskich Biennale Architektury i Urbanistyki.

Dom jest częścią tożsamości tych, którzy go zamieszkują, dlatego dialog jest zawsze obecny. Jest to jednoznaczny wyraz osobowości czy kultury przedsiębiorstwa.

Fran Silvestre Arquitectos

Biuro zaprojektowało już wiele różnego rodzaju budynków: niektóre z bardzo wysokim budżetem, inne z bardzo niskim. „Na co jednak kładliśmy zawsze największy nacisk? Na opłacalność inwestycji. Marnowanie zasobów jest nam obce. Szanujemy środowisko. A nasza architektura ma wytrzymać próbę czasu, nie niszczejąc”, mówi Fran Silvestre. To wymaga innowacji, precyzji, nowych materiałów i technologii, które poprawiają jakość życia ludzi.

Tekst: Linda Benkö
Zdjęcia: Fernando Guerra

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.