Periodyk
MAGAZIN
Droga drewna to nie błąd
#domy

Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

O mały włos, a stanęłoby na tym, że: „Haut” zająłby zwycięskie miejsce na podium jako najwyższy drewniany wieżowiec na świecie. W międzyczasie wyprzedził go jednak wieżowiec HoHo w Wiedniu w Seestadt Aspern, osiągając wysokość 84 metrów, oraz budynek Mjøstårnet w norweskim Brumunddal. „Haut” nad rzeką Amstel w Amsterdamie, wysoki na 73 metry, jest jednak wciąż jedną z najwyższych budowli tego rodzaju na świecie.

Haut w awangardzie drewnianych wieżowców

Podczas gdy na początku 2019 roku pierwsi najemcy mogli się już wprowadzać do pierwszego biura z drewna świerkowego w wiedeńskim HoHo, „Haut” będzie całkowicie ukończony w 2021 roku. Projekty już teraz urzekają swoimi nad wyraz przyjemnymi dla oka wizjami.

Drewniane budynki, takie jak „Haut”, są elementem walki przeciwko zmianie klimatu. Bo odnawialny surowiec, jakim jest drewno, może zatrzymywać dwutlenek węgla. A w przeciwieństwie do betonu i stali, produkcja drewna nie powoduje emisji tego gazu.

Drewniana wieża najwyższej klasy w obszarze zrównoważonego rozwoju

Także w przypadku „Haut”, dla miasta Amsterdam użycie drewna było bez wątpienia czynnikiem motywującym w dążeniu do neutralności węglowej. Dlatego przetarg wygrała inicjatywa Nicole Maarsen i dewelopera Lingotto. Okolica Amstel przeobraża się właśnie w nową dzielnicę miasta – ulokowanych tu zostanie około 4000 mieszkań plus sklepy i zakłady.

„Haut” w okolicy Amstel
Z miejskim ogrodem zimowym i studiem fitness na parterze.

Wysoka na 73 metry wieża mieszkalna nad rzeką Amstel będzie oferować 55 apartamentów, stojaki na rowery i garaż podziemny. Na parterze wydzielono poza tym powierzchnię na miejski ogród zimowy dla urban gardening i farming. Obok szklarni znajduje się też przedszkole i laboratorium innowacji – to ostatnie bezpośrednio łączy się z położonym w pobliżu parkiem „Somerlust”. Powierzchnia całkowita brutto wyniesie około 14 500 m².

Możliwość wyboru

Celem było zdobycie certyfikatu BREEAM z oceną outstanding, najwyższą możliwą oceną w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w klasyfikacji BREEAM. Cel ten został osiągnięty. Według danych zespołu V Architectuur drewno na budynku „Haut” zatrzymuje ponad trzy miliony kilogramów CO2. Poza tym panele słoneczne na fasadach wytwarzają energię, a ścieki są gromadzone i filtrowane.

Penthouse „Haut”
Haute couture w mieszkaniu: bardzo wysokie pokoje z oknami do sufitu ukazują widok na rzekę Amstel. Tarasy i balkony są bardzo przestronne.

„Haut” to także haute couture: „designed customized architecture”, a więc mieszkania szyte na miarę. Pierwszy nabywcy mieli nieograniczoną wolność wyboru w kwestii rozmiaru mieszkania, rozmieszczenia pokoi, także o podwójnej wysokości oraz przestrzeni otwartych. Tylko ściany wewnętrzne są nośne, dlatego po zewnętrznej stronie budynku można umieścić okna sięgające sufitu. Dzięki nim mieszkańcy rozkoszują się fantastycznym widokiem na rzekę Amstel i na otoczenie.

Nieregularne balkony Haut

Balkony zaprojektowano jako konstrukcje samonośne, które wydają się być powsuwane w fasadę i powysuwane z niej w przypadkowych miejscach. Fasada wygląda na skromną. A jednak drewniane sufity balkonów i duże występy robią spore wrażenie.

„Haut” w pobliżu Amstel
1250 m2 kolektorów słonecznych na poszyciu budynku, wytwarzających energię. Do koncepcji zrównoważonego rozwoju należy też system filtrujący ścieki na dachu.

Wszystko na miejscu: kolektory słoneczne, budki dla ptaków, stacje ładowania

„Haut” jest przykładem innowacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju również w innych dziedzinach, mówią projektanci. Budynek jest wyposażony w kolektory słoneczne na dachu i na elewacji, sterowane czujnikami instalacje do ogrzewania i chłodzenia podłogowego, budki dla ptaków i nietoperzy, stacje ładowania dla wspólnych samochodów elektrycznych i ogród na dachu, gdzie gromadzona jest deszczówka.

Zespół V Architectuur
Wysoka jakość życia w amsterdamskiej okolicy rzeki Amstel.
„HAUT”
Drewniany wieżowiec w Amsterdamie

Miejsce: dzielnica Amstel, Amsterdam, NL Wysokość: 73 metry Liczba pięter: 21, 55 mieszkań Powierzchnia całkowita brutto: 14,500 m2 Początek budowy: 2016 Rok ukończenia budowy: 2021 Zleceniodawca: Lingotto Nagrody: Nagroda WAF 2018; 2018: Międzynarodowa Nagroda BREEAM Partner projektu: Arup, JP Van Eesteren Zespół doradców: grupa Woschitz, Assmann Beraten + Planen, Ekoflin, Brüninghoff, Prof. Dipl.-Ing. Rainer Pohlenz Projektanci: RWT plus, Assmann Beraten + Planen, Brüninghoff, Arup

Konstrukcja nośna „Haut” składa się z płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT, ang. cross-laminated timber), przy produkcji których powstaje niewiele odpadów. Drewno klejone krzyżowo powstaje z europejskiego drewna z drzew iglastych, które pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Poza tym prefabrykowane płyty tego rodzaju można szybko zamontować na miejscu budowy, nie wytwarzając przy tym zanieczyszczeń.

Haut to nie tylko drewno

W wilgotnym i wietrznym Amsterdamie konstrukcja nie mogłaby się jednak całkowicie składać z drewna, mówi Arup. Niderlandzkie przedsiębiorstwo przekonało miasto Amsterdam podczas przetargu na doradztwo w obszarach projektowania konstrukcji nośnej, techniki instalacyjnej, ochrony przeciwpożarowej, akustyki i fizyki budowli. W związku z tym fundamenty, piwnica łącznie z garażem podziemnym i rdzeniem są z betonu, który radzi sobie z wysokim ciśnieniem wód gruntowych. Łącznik między piwnicą a drewnianym wieżowcem także wybudowano z betonu.

„Stropy są konstrukcją kompozytową z drewna i betonu. Wszystkie elementy, aż po rdzeń, są prefabrykowane na dużej powierzchni, transportowane na miejsce budowy i tam składowane. Do wsporników użyto materiałów, takich jak drewno, stal i beton”, precyzują eksperci z grupy Woschitz, którzy pełnią też funkcję doradców projektu.

Imponujące tempo

Fundamenty wylano już dawno, parter stoi, tymczasowe powierzchnie biurowe mają być w przyszłości przekształcone w studio fitness, najemcą jest sieć „Great”. Aktualnie wieża rośnie o około piętro na tydzień. Najpóźniej na początku przyszłego roku mieszkania zostaną oddane do użytku.

Tekst: Linda Benkö
Wizualizacje: Team V Architectuur, Zwartlicht

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.